Zip či zdrhovadlo


Co je dělitelný zip? Spirálový? Skrytý? Kdy který použít? Můj laický pohled na věc.

Zip, zdrhovadlo či zips.
Je opravdu neuvěřitelně velké množství různých zipů. Od všemožných barev a délek po různé šířky "zoubků", použité materiály, tvary jezdců až po zipy se speciálním použitím.
Pokusila jsem se o základní přehled.
Nejčastěji používáme zipy kostěné, spirálové a kovové. Obrázek nejlépe vysvětlí co myslím.
Jak spirálový, tak i kostěný zip může mít různou šířku spirálek (asi nejvíce se používá spirálka šíře 3mm- na obrázku úplně vlevo, nebo 6mm - na obrázku úplně vpravo). Můžou se lišit i šíří tkalounu. Tyto zipy se používají pro běžné textilní účely (kalhoty, sukně, kapsy bund....).


Kovové zipy mohou mít různou povrchovou úpravu zoubků. Na obrázku není zcela patrný barevný rozdíl, ale zip vlevo je s povrchovou úpravou nikl a zip v pravo staromosaz. Jaký použijete je asi otázkou dostupnosti toho kterého zipu (pokud budou mít u vás v galanterii pouze staromosaz a vy máte všechny komponenty niklové je už pouze na vás, zda přimhouříte oko či chcete mít kabelku tip ťop).Také existují zipy tzn. nekonečné pásy, který se kupuje v metráži. Zkrátka si ustřihnete tolik kolik potřebujete. Nasadíte jezdec a je to. Já mám na obrázku jezdec ložní, který se používá při šití povlečení ( na to je nekonečný pás opravdu skvělý, ono koupit klasický spirálový metr dlouhý zip nebude jen tak). Jinak se prodávají i normální jezdce s "pacičkou". Jaký je fígl na nasazení jezdce na pás opravdu nevím. Já to morduji tak dlouho dokud se mi to nepodaří.
  Dělitelné zipy se používají u bund a všude tam, kde chcete obě části zipu od sebe oddělit (bundy, kabáty...). Ty nedělitelné třeba na kapsy či poklopce...Potom existují také zipy skryté. Ty se používají na sukně či kalhoty. Vždycky jsem se šití tohoto zipu bála, ale není to nutné. Je to jednoduché, jenom na to přijít. 
Zip není na oblečení vidět, je zkrátka skrytý :) Na obrázku je pohledová, tedy horní strana zipu, a spodní strana zipu, kde je spirálka.Zip voděodolný se používá například u sportovních bund. Jeho nevýhodou je dle mého názoru relativně rychlé opotřebení voděodolného zátěru. 
Na posledním obrázku jsou vyfoceny různé typy jezdců, které jsem doma našla. Nejhezčí ale je ten, který si vytvoříme sami z korálků, šňůrek, bavlnek.....
 Existují další zipy. Například ty na sportovních bundách, které mají jezdec nahoře a dole. Při otvírání bundy z obou stran tvoří písmenko X. Potom ty na kufrech. Ty jsou zase u sebe a při otvírání zip vytváří písmenko O. Dále máme třeba zipy reflexní.
Když jsem probírala všechny své nasyslené zipy, vzpomněla jsem si na radu ohledně kovových zipů, které jdou špatně otevřít či dokonce nejdou otevřít vůbec. To se vezme svíčka a přes zip se několikrát přejede tam a zpátky. Na internetu jsem našla speciální silikonové vosky, které se prodávají právě pro tento účet. Z toho soudím, že na této radě našich babiček asi něco bude.
 Mě osobně se nejlépe šije se zipem spirálovým, ale ne vždycky se nejvíce hodí. Pokud šijete kabelku, tak bych volila zip kovový. Lze i spirálový se širokými zoubky, ten vypadá také dobře. Spirálový úzký zip bych nechala třeba na šití kosmetické taštičky. Pozor jenom u kabelek s malým otvorem. U té vás bude kovový zip škrábat kdykoliv budete něco v  kabelce lovit! 
Na závěr dva postřehy:
Máte-li nezbednou látku, která si dělá co chce a je s ní práce nepěkná, jelikož se látka natahuje a krabatí. Nebojte se látku podlepit vlizelínem. Lépe se bude zip všívat, nikam látka nebude utíkat a výsledek bude báječný. 
Pokud při šití přejíždíte zipem přes zoubky, nadzvedněte patku, posuňte látku o kousek a pokračujte v šití. Ušetříte si tak mnoho jehel, které jinak ohnete či rozlámete. Pokud to nechcete takto ošidit, tak šití přes zoubky dělejte ručně, tj. kolečkem pomalu posouváte a v případě, že jehla narazí o zoubky, malinko látku posuňte a zkuste to znovu. Tady rozhodně neplatí stroj rozjet a čekat co se stane. Ani se nevyplatí hrubá síla. Pravidlo co nejde silou jde ještě větší silou bych rozhodně vynechala ;)

To je ode mne vše. Děkuji všem, kteří dočetli až do konce. Já když se rozjedu, tak nejsem k zastavení... :)


Žádné komentáře:

Okomentovat