Látkové plínky - PŘEHLED


Látkujeme – jak to vidím já

Asi  každý kdo uvažuje o používání  látkových plen si položí základní otázku – PROČ? Argumentů proč používat látkové plenky je hned několik – ekologický, ekonomický, zdravotní…
Ze zdravotního hlediska miminek jsem přesvědčena o tom, že látkovky jsou vhodnější – zmizel nám problém s opruzeninami a exemem. Kladný vliv mají látkové plenky u novorozenců na vývoj kyčelních kloubů díky širokému balení. U chlapečků je často v souvislosti s papírovými plenkami zmiňováno přehřívání pohlavních orgánů. U holčiček časté záněty močového měchýře.
Pokud nepřebalujete miminko dvakrát denně (fuj, fuj, i to jsem se v jedné diskuzi dočetla), tak je i přes vysoké pořizovací náklady ekonomicky výhodnější. Nesmí však u vás být diagnostikována závislost na látkových plenkách  a mít doma několik krabic nasyslených kousků a materiálu na šití, tak jako je u nás ;)
Naprosto mě děsí množství odpadu, které se na jedno dítko při používání papírových plínek vyprodukuje. Někomu je to třeba jedno, ale jedna tuna špatně rozložitelného odpadu je opravdu děsivá.
Všechny tyto řádky mě přesvědčili o tom, že používání látkových plínek je nejlepší cesta právě pro nás.

Jak se v nabídce ale vyznat?
Nejzákladnějším typem plínky je klasická čtvercovka, kterou zná úplně každý. I tu můžete bez problémů při „moderním“ látkování používat. Můžete se také setkat s vícevrstvou plenkou neboli prefoldem. Jak napovídá název, plenka je ušita z více vrstev, kde střed plenky je nejsilnější. Ukázka mého prefoldu (složená plínka má 12 vrstev):Prefold lze použít jako velmi, velmi savou vložku do plenky nebo jako „kalhotkovou“ plenku se snappy sponkou, jak je ukázáno na obrázku s panenkou.
Kalhotkové plenky jsou další variantou. My ze začátku nejvíce používali kalhotkové plenky Imse Vimse. Pro úplně malé miminko flanelové a pak froté. Kalhotkové plenky lze dle potřeby různě doplňovat savými vložkami (na noc nebo pro větší miminko bude jistě potřeba více savé plenky nebo přídavných vkládaček). Jsou potřeba srvchní kalhotky (na obrázku vlevo dole). Dále je možné používat separační vložky.Teď přichází moment, kdy jsem se do šití plínek pustila sama J
Za začátku jsem šila plenky pouze z froté bavlny. Jelikož jsme v té době ještě neměli sušičku, byly po několikerém praní velmi nepříjemné na omak (hrubost plenky lze nepatrně eliminovat přidáváním octa do posledního máchání během praní a/nebo po uschnutí promnout v ruce). Proto přišel na řadu bambusový úplet a bambusový aksamit.
Obrázkové kalhotkové plenky jsem později přestala dělat, protože stejně nebyly pod svrchňáky vidět. Určitě doporučuji plenky jenom entlovat (samozřejmě nejlepší je na overlocku). Pokud se plenka sešije, následně otočí a prošije v kraji (jako to například má plenka Haipa Daipa klasic), jsou právě okraje plenky silné a třeba na zádíčkách ten „hrb“ je velmi znát.Obr. Kalhotková plenka aipa Daipa Klasic

Na kalhotkové plenky či prefold je nutné dát svrchní nepromokavé kalhotky. Dělá se několik typů:
·         Vlněné – tyto kalhotky využívají přirozeného obsahu lanolinu ve vlně (po vyprání je nutné opět lanolinovat). Jsou prodyšné. Mnoho látkařek si vlněné kalhotky sami pletou…
·       PUL – moje nejoblíbenější. Jedná se o kalhotky s polyuretanovým zátěrem. Jsou prodyšné. Tento materiál byl vyvinut pro lékařské účely, kde je nutné časté a nešetrné praní.
·         Fleesové – tyto kalhotky z polyesteru mi nejsou sympatické, ale jsou velmi často používané. Ve mně vzbuzují pocit, že má dítko na zadečku mikinu L

Naše nejoblíbenější plenka je plenka typu All In One (vše v jednom)
Tato plenka nepotřebuje svrchní kalhotky. Jedná se, dle mého názoru,  o nejkomfortnější způsob přebalování, který zvládnou tatínci, babičky i starší sourozenci. Plenka all in one dorovnává asi jedinou výhodu papírových plínek, a to jednoduchost nasazování plenky. 
Plenka vznikla na základě požadavků naší dcerky. Ideální plínka obecně neexistuje, protože to je vždy na mamince a miminku, co jim nejvíce vyhovuje. To nejlepší právě pro vás si musíte nalézt sami. 
Takto vypadají některé kousky, které jsem zkoušela ušít ;)Neosvědčili se nám ani patentky, ani lemování plenky lemovací gumičkou (táhne vlhkost z plenky), ani prošití plenky v kraji po celé délce či používání klasického suchého zipu (je tuhý a více škrábe než ten plenkový). Zbytečné mi přijde i dávat zvenku na pul obrázkovou látku. Zbytečně zvětšuje plínku a přitom to na savost plenky nemá vliv.

U nás je to takto:
ü  Materiálově zvítězil bambus pro svou vysokou savost, popř. bambus v kombinaci s konopím, vrchní vrstva PUL (polyuretanový zátěr) 
ü  Zapínání je možné na suchý zip nebo patentky. Já preferuji suchý zip a to z důvodů rychlejšího nasazení plenky. Za nejhorší kombinaci, právě z těchto důvodů, považuji plenkové kalhotky na patentky a ještě k tomu svrchní kalhotky také na patentky. Neumím si představit jak přebaluji akční 8měsíční batole… Obecně jsou však patentkové plenky myslím oblíbené.
ü  Střihově nám nejvíce vyhovuje plenka bez půlměsíčků mezi nožičkami (viz fotka níže) či prošití ve stejném místě. Důvodem je provlhání kalhotek, buď lemovací gumičkou nebo švem. Navíc použití lemovací gumičky značně prodražuje plenku. Konstrukčně je ale plenka s půlměsíčky dobrá. Krásně drží.
ü  Konstrukce kapsové plenky  (vkládání plenky otvorem v oblasti zádíček – viz fotka) sice nepatří mezi mé oblíbené, ale v podstatě jí nemám co vytknout. Jen mi přijde zbytečné vlkádačky strkat do plenky…
ü Můžete se setkat s problémem při praní svrchňáků či AIO se zapínáním na suchý zip. Narážím na poškozování plenky háčky suchého zipu je-li plenka nezalepena. Suchý zip pak poškodí plenku a zatrhává její nitky. Proto je vhodné našít na plenku protikus, a tak suchý zip s háčky zalepit a zároveň prát plenku otevřenou.
ü  Nemáte-li sušičku vyhnula bych se plenkám, které jsou vyrobeny z froté. Po čase bude plenka hrubnout a stane se nepříjemnou na omak. V omezené míře lze tento jev odstranit přidáním octa do posledního máchání při praní plenek nebo promnutí plenky mezi prsty po vyprání a vysušení. Se sušičnou tento problém odpadá. PUL svrchňáky bych do sušičky nedávala. Zbytečně budou namáhané a jelikož schnou na vzduchu rychle nevidím důvod je takto zatěžovat.
ü  Pozor na použitou gumičku do oblasti nožiček a zad. Je třeba myslet na to, že plenky a tedy i gumičky jsou vysokými teplotami při praní velmi zatěžované a časem se vytahají. Vhodné je použít například lastin.
ü  Za nevýhodu látkových plenek považuji „veliký zadeček“. Nejlepší z tohoto hlediska jsou plenky AIO.
ü  Pokud tápete ve velikostech, tak je samozřejmě rozdíl mezi miminkem 3kg nebo 15 kg. Plenky imse vimse z horního obrázku (flanelové IV a froté IV) jsme používali i pro 3kg miminko. Vzadu bylo nutné je ohrnout. Jako svrchňáky jsme ze začátku použili velikost S (5-8kg). Zároveň jsou plenky dostačující i pro patnáctikilové dítko. 


Co z výše napsaného pro nás vyplývá aneb poslední typ plenky - jednovelikostní plenka AIO
Mezi výhody považuji:
-       Možnost zapnutí suchého zipu před praním
-       Plenka je určena na celé plenkové období
-       Vrchní vrstva je z prodyšného materiálu (tzv. PUL zátěr)
-       ušito ze savého bambusového aksamitu, který je příjemný i po několikerém vyprání a sušení bez sušičky
-       Savé jádra jsou ušity v kombinaci bambusový aksamit a konopnobambusový flís.
-       způsob přišití gumičky v oblasti nožiček umožňuje PUL vrstvě vtočení dovnitř a tudíš nedochází k provlhání na oblečení
-       suchý zip umožňuje rychlé přebalování
-       Patentky vpředu plenky umožňují její zmenšení
-       Na zádíčkách je všita gumička, které pomáhá jemně regulovat šířku plenky.
-       Množství přidaných savých vložek reguluje savost plenky podle aktuální potřeby miminka (4kg miminko a 14 kg děcko bude mít jistě jiný požadavky na savost plenky, stejně tak v noci a přes den bude tento požadavek rozdílný)
-       Zapínání plenky je řešeno pomocí suchého zipu určeného přímo na plenky. Je měkký a tolik neškrábe. Je odolný i vůči opotřebení.
-       Miminka mají v plence menší zadeček než například v kombinaci kalhotková plenka a flísáky či vlňáky
-      Plenky AIO (bez vkládaček) se dají používat později jako tréninkovky (při učení na nočník)

Na obrázku je stejná plenka AIO, zmenšena zepředu pro novorozence. 

        
Do těchto plenek dávám dle potřeby savé vkládačky:

Na trhu je dostupné opravdu velké množství výrobců, typů plínek i různého zpracování. Některé jsi jsou velmi podobné, jiné se naopak velmi liší. Nejde o to, že si nemáte z čeho vybrat, spíš se v tak rozsáhlé nabídce vyznat…

Plenky peru na 60°C (jednou za čas je vyvařím) a přidávám dvě máchání. Prášek používám batole či baby. Pozor na Lovelu. Z dětských pracích prášků patří mezi ty horší. U některých atopiků stačí změnit prášek a je po exemu (mám stejnou zkušenost – já vyměnila Lovelu za batole, Alenka měla na 4měsících atop. exem a ten následně odezněl). 
Vše, co jsem výše uvedla je pouhopouhý subjektivní pohled na věc jedné maminky, tedy mě. Určitě se budu v mnohém lišit od ostatních látkařek. Text však vznikl z důvodů podílet se s ostatními se zkušenostmi, které s látkováním mám, a pro lepší osvětu. Stále se setkávám s názorem, že používání látkových plenek je krok zpět a takovéto maminky nedělají nic jiného než perou a žehlí, a tudíž nemají čas na své děti J

Další kousky:Žádné komentáře:

Okomentovat